2021 Winter Music Competition Results

Congratulations to our winners!

Elementary Section

Ages 12 & under

Flute

First Place

Ananda María Domínguez Kesselman

USA

.

Violin

First Place

Chia Min Cher

Singapore

.

Piano

First Place

Zoe Augusto Pook

Indonesia

Michael Phillipe Andree

Indonesia

Second Place

Sophia Yingxuan Wang

USA

Adrian Zhang

USA

Hannah Yu Leng

USA

Third Place

Alan Zhehan Zheng

USA

Naomi Elsing

USA

Participation

Macklin Moynihan

USA

.

Middle Section

Ages 13 – 15

Flute

First Place

Genevieve Skatoff

USA

.

French Horn

First Place

James Yi

USA

.

Piano

First Place

Jonathan Zheng

USA

.

Voice

Participation

Debmita Roy

USA

.

Clarinet

First Place

Junwoo Colin Kim

USA

Second Place

Angela Shen

USA

.

Guitar

First Place

Yutong Chen

Canada

Third Place

Rishab Chakraborty

Canada

.

Violin

Second Place

Yitong Sun

USA

Third Place

David Lee

USA

Ellen Yayun Hu

USA

Violet Grace Lorish

USA

Fourth Place

Navya Nori

USA

.

Quartet

First Place

Joshua Wolford, Bianca Ciubancan, Tessa Olson, and Elijah Park

USA

.

.

Junior Section

Ages 16 – 18

Viola

First Place

Justin Yi

USA

.

Clarinet

Second Place

Jake Li

USA

.

Voice

First Place

Lillian Elizabeth Davidson

Canada

Participation

Alex Maddison Hogan

Australia

.

Piano

First Place

Michael Boade Silas

USA

Ivan Yang

USA

Second Place

Sankrith Ramani

USA

Ananya Lertpradist

USA

Third Place

Angel Lu

USA

Participation

Brianna Marie Liller

USA

.

Violin

First Place

Laura Liang

USA

Ethan Yang

USA

Second Place

David Hyukju Kwon

USA

Sarah Ji Soo Kang

USA

Third Place

Bianca Chimallina Dwork

USA

Fourth Place

Perry Kai Sun Tseng

USA

.

Duet

Second Place

Hannah Thill and Matthew Jordan

USA

Third Place

Selah Flores and Ananya Lertpradist

USA

.

Quartet

First Place

Amelia Cho, Amelia Posner-Hess, Anna Darr, and Abigail Benzinger

USA

.

Senior Section

Ages 19+

Double Bass

First Place

Yongrui Julian Li

Singapore

.

Organ

First Place

Zheer Bai

China

.

Violin

First Place

Jia Hou

USA

.

Piano

First Place

Malgeum Kang

USA

Second Place

Juo-Hsuan Liu

USA

Tomomi Kojima

USA

.

Flute

First Place

Rachael Kovaly

USA

Second Place

Kalista Kay Heidkamp

USA

Samantha Kochis

USA

Third Place

Hope Kaufman

USA

.

Voice

First Place

Emma Jade Ujifusa

USA

Jessica Bass

USA

Irene Carole Reising

USA

Second Place

Madison Rose Holmes

USA

Andrew Kapsar

USA

.

Duet

First Place

Blaire K.S. Koerner and Rosanna Moore

USA

.

Trio

First Place

Cassandra Eisenreich, Liana Harron, and Paige Riggs

USA

.

Septet

First Place

Michael Cannon, Ashley Parthemer, Katie Scagliola, Karina Castro, Eric Anderson, Kimberly Winger, and Tessa Custureri

USA

.

Social Media

Subscribe to our YouTube channel to watch our distinguished winners!

a

Contact Us

Contact us with questions at contact@charlestoncompetition.com or directly on our website here.

Copyright © 2020, charlestoncompetition.com

.

Scroll to top