2021 Baroque Music Competition Results

Congratulations to our winners!

Ages 8 & under

Flute

First Place

Ananda María Domínguez Kesselman

USA

.

Violin

First Place

Clyde Li

Canada

Third Place

Zoe Maiting Han

China

Fourth Place

Sophia Suhyee Yu

USA

Daniel Ah-in Yun

USA

.

Piano

First Place

Caleb Howje Lin

USA

Leo Chen

USA

Ian Juwon Kim

USA

Calla Jin

USA

Second Place

Mark Chen

USA

Roy Kwak

USA

Colin He

USA

William He

USA

Renee Fang

USA

Third Place

Ian Kim

USA

Bella In

USA

Fourth Place

John Joochan Lee

USA

Elisha Heejoo Kang

USA

.

Ages 9 – 10

Violin

First Place

Tracy Zhao

Australia

Third Place

Alma Sophia Zimmerman

USA

Fourth Place

Ethan Vivek

USA

.

Cello

Second Place

Calvin To

USA

.

Piano

First Place

William Lehninger Swist

USA

Second Place

Nathan Kim

USA

Natalie Jiayu Tang

USA

Rikuma Nakai

Belgium

Michael Phillipe Andree

Indonesia

Fourth Place

Ever Leigh Kringel

USA

Ancolson Paul Li

USA

Aiden Yue

USA

Aaron Eom

USA

.

Ages 11 – 12

Viola

First Place

Evangeline Lien

USA

.

Double Bass

Second Place

Lino Christen

Switzerland

.

Violin

First Place

Olivia Lee

USA

Fourth Place

Carter Hawthorne

USA

Travis Alexzander Sasek

USA

Riya Sanvi Srinivas

USA

.

Piano

First Place

Howard Luo

USA

Byron Christian Lau

USA

Second Place

Tammy Tian Yu Ye

USA

Donovan To

USA

Third Place

Shanshan Liu

USA

Youran Shi

Canada

.

Ages 13 – 14

Harpsichord

First Place

Torsten Ivan Fras

USA

.

Guitar

First Place

Qianli Lyu

China

.

Cello

Second Place

Marieli Alejandra Martinez

USA

.

Voice

Third Place

Thomas Frank Oberle

USA

.

Violin

First Place

Enzo Anthony Baldanza

USA

Krishna Rajagopal

USA

Kien Nguyen-Vu

Canada

Second Place

Claire Lee

USA

Fourth Place

Vishwaksena Velamuri

USA

.

Piano

First Place

Rayna Juha Kim

USA

Jingmin Han

Canada

Second Place

Ann Huang

USA

Sherry Luo

USA

Third Place

Sanchali Banerjee

USA

Fourth Place

Pradhyumn Pradeep

USA

..

Ages 15 – 16

Viola

First Place

Justin Park

USA

.

Voice

First Place

Jocelyn Kate Oberle

USA

.

Cello

First Place

Allen Hyunmin Yoo

USA

Second Place

Sarah Lee

USA

.

Bassoon

Third Place

Emmanuel Abayev

USA

.

Violin

First Place

Sonya Haeran Jones

USA

Katya Moeller

USA

Third Place

Christopher Jeffrey Hummel

USA

.

Piano

First Place

Sarah Anne Girges

USA

Luke Walter Magee

USA

Ada Yang Woo

USA

Second Place

Angelina Pashkovska

USA

Third Place

Maxine Do Nguyen

USA

Yunhan Shen

USA

Kashyap Tanguturi

USA

Fourth Place

Fangze Chan

USA

.

Ages 17 – 19

Saxophone

First Place

Thomas Yoosung Wieland

USA

.

Viola

First Place

Yoona Park

USA

.

Guitar

Third Place

Ethan Thomas Schneider

USA

.

Voice

First Place

Samantha Mannette Weintraub

USA

Second Place

Lisa Mary Acevedo

USA

Third Place

Ally Feng

USA

.

Violin

First Place

Ellen Hayashi

USA

Second Place

Jeanne Kim

USA

Daniel Park

USA

Third Place

David Lee

South Korea

.

Piano

Third Place

Maria Annica Gabrielle Arat Matig-a

USA

Anastasia Leonidov

USA

Fourth Place

Jay Gopal

USA

Priscilla Marie Moradel

USA

..

Ages 20 – 24

Septet

First Place

Mallory Bahner, Muriel Dell, Salma Lopez, Tiana Townsend, Isaac Dizon, Joshua Hayhurst, Alexander Anderson

USA

.

Bassoon

First Place

Andrew Tucker

USA

.

Celtic Harp

First Place

Melody Tai

USA

.

Double Bass

First Place

Ben Andrew Sposet

USA

.

Guitar

First Place

Lucas Aaron Victor

USA

.

Marimba

First Place

Tim Nichin

USA

.

Oboe

First Place

Arielle Jordan Wolf

USA

.

Violin

First Place

Lu Yi Hang

China

.

Harpsichord

First Place

Natalia Magdalena Olczak

Poland

.

Piano

First Place

Zhisheng Wang

China

Third Place

Finn Mendelssohn Caoile

USA

.

Cello

First Place

Eliana Razzino Yang

USA

Second Place

Christophe Albert Lois Delgado

USA

.

Flute

First Place

Anthony Konstantine Kandilaroff

Bulgaria/USA

Second Place

Berta Teodora

USA

Third Place

Brianna Mae Mercier

USA

.

Voice

First Place

Lila Kenny Dunn

USA

Second Place

Arianna Perroots

USA

Third Place

Olivia Christine Currier

USA

Kathryne Bich Khanh Pham

Vietnam/USA

.

Ages 25+

Trio

First Place

Marta Korbel, Monika Hartmann, and Natalia Olczak

Poland

.

Bassoon

First Place

Joey Lavarias

USA

.

Cello

First Place

Monika Anna Hartmann

Poland

.

Guitar

First Place

Joshua Asher Mayo

USA

.

Harpsichord

First Place

Faythe Vollrath

USA

.

Cello

Second Place

John-Mark Enuah Ligon

USA

.

Violin

Third Place

Lucas Henrique Teixeira Martins

USA

.

Voice

First Place

Sarah Kim

USA

Junchan Zhao

USA

Second Place

Valeria Sokolova

USA

.

Flute

First Place

Ildiko Juhasz

Poland

Second Place

Sarah Nicole Dunbar

USA

Third Place

Zixuan Yan

USA

Fourth Place

Man Hin Gwen Wen

Hong Kong

.

Piano

First Place

Yu-Hsien Lin

Taiwan

Jingshu Zhao

USA

Haoyue Liang

USA

Mariya Akhadjanova

USA

Second Place

Jackie Kai Zhi Yong

Malaysia

Xinshuang Jin

USA

Ziqi Liu

USA

Fourth Place

Yan Amy Yu

Australia

Scroll to top