2021 Classical Music Competition Results

Congratulations to our winners!

Ages 8 & under

Violin

First Place

Jay Eshelman

USA

.

Cello

Second Place

Lydia Tang

New Zealand

.

Piano

First Place

Karissa Lin

USA

Emily Zhou

USA

Second Place

Kyros Zhaoqi Zhang

New Zealand

Third Place

Chloe Kim

USA

Ted Oh

USA

Bella In

USA

Mark Chen

USA

Elisha Heejoo Kang

USA

.

Ages 9 – 10

Piano

First Place

Jill Annabel Budiono

Indonesia

Connor Kim

USA

Alexis Anastasia Dyche

USA

Lillian Tang

New Zealand

Alex Xuyao Bai

New Zealand

Leo Zhou

New Zealand

Second Place

William Lehninger Swist

USA

Aysel Naura Verizka

Indonesia

Third Place

Neeroja Chowdhury

USA

Rain Nathan Evenson

Indonesia

Daren Feng

USA

Siying Zhou

South Africa

.

Ages 11 – 12

Voice

First Place

Jaiden Lily Hsu

USA

.

Flute

Second Place

Rachel Yang

USA

.

Violin

First Place

Leila Josephine Warren

USA

Joel Ng

USA

Second Place

Glenn Eshelman

USA

Emma-Grace Kim

USA

.

Piano

First Place

Donovan To

USA

Rachel Yang

USA

Sarah Xu

USA

Second Place

Daniel Jonah Huang

USA

Jonathan Lin

USA

Third Place

Ivanna Yang

Indonesia

Eva Hieu-Dinh Nguyen

USA

Helen Liu

USA

.

Ages 13 – 14

Violin

First Place

Alex Cameron

USA

.

Saxophone

First Place

Mafalda Cardoso Maia

Portugal

.

Viola

Second Place

Emma Yufei Zou

USA

.

Cello

Second Place

Daniel Doowon Lee

USA

.

Clarinet

Third Place

Justin Wen Li

USA

.

Piano

First Place

Ellin Kwak

USA

Natalie Yang

Indonesia

Collin Michael Parker-Szekely

USA

Second Place

Andrew Wood

USA

Aviel Wood

USA

Nicholas Kenneth Budiono

Indonesia

Yuha Kim

USA

Third Place

Hanna Pan

New Zealand

Sanchali Banerjee

USA

Jenna Ng

USA

Fourth Place

Troy Parker Gresham

USA

..

Ages 15 – 16

Trumpet

First Place

Joshua Joo-Young Kucharski

USA

Second Place

Jireh Kim

USA

.

Viola

First Place

Justin Yi

USA

Third Place

Adrian Kim

USA

.

Clarinet

Second Place

Amanda Tang

USA

Third Place

Jake Li

USA

.

Violin

Second Place

Amina Sibay

USA

Fourth Place

Camille Stewart

USA

.

French Horn

Second Place

James Yi

USA

.

Oboe

Third Place

Jack Alexander Sicat

USA

.

Piano

First Place

Nicole Gabriela Izaguirre

USA

Audrey Guo

New Zealand

Michelle Elizabeth Wong

Indonesia

Second Place

Yunhan Shen

USA

Fangze Chen

USA

Third Place

Alan Li

USA

Francesco Xia Vincent

USA

Fourth Place

Quinn Eugene Vance

USA

.

Ages 17 – 19

Quartet

First Place

Filippo Aldrovandi Reina, Maxwell van Hoeij, Julia Hernandez, and Evan Nicholson

USA

.

Viola

Second Place

Rachel Minseo Choo

USA

.

Voice

Second Place

Laura Isabella Stanell

USA

Third Place

Danaelyn Baroja

USA

.

French Horn

Third Place

Ryan Lee Peterson

USA

Alexandro Xavier Garcia

USA

.

Cello

Third Place

Viviana Castillo Antonio

USA

.

Piano

First Place

Dae Jung Martins Cruz

USA

Damian Galasso

USA

Second Place

Samuel McBride Gaines

USA

Third Place

Morgan Yuen

Australia

Anastasia Leonidov

USA

..

Ages 20 – 24

Quartet

First Place

Tekla Mendez, Alexa Lang, Matthew Holzaepfel, and Carly Fulcher

USA

Elliott Weeks, Matthew Holzaepfel, Daniel Weber, and Carly Fulcher

USA

.

Trio

First Place

Anthony Kalanick, Emily Wong, and Rina Tabuchi

USA

.

Horn

Second Place

Michael Cornelius Johnson

USA

Third Place

Timothy Ryan Aulner

USA

.

Clarinet

First Place

Anthony James Kalanick

USA

.

Trumpet

Third Place

Gavin Ard

USA

.

Voice

First Place

Grace Elizabeth Verbic

USA

Andrew Kapsar

USA

Cameron Todd King

USA

Second Place

Trevor Lee Brown

USA

Sarah Glieberman

USA

Kyle Anthony Cortés

USA

.

Piano

First Place

Yimeng Xu

China

Lingjun Song

USA

Sarah Loisch

USA

Second Place

Timothy Berry

USA

Third Place

Alisanne Busico

USA

Simon Philip Olivares

USA

.

Ages 25+

Trio

First Place

Alexander Bui, Yu Ouyang, and Jiun-Ru Wang

USA

Pedro Maia, Cheuk-Yan Leung, and Christina Lai

USA

.

Double Bass

First Place

Yongrui Julian Li

Singapore

.

Cello

First Place

Michael David Bent

USA

.

Flute

First Place

Yijun Lei

USA

.

Horn

First Place

Yu-hsuan Chang

USA

.

Voice

First Place

Tingting Zhuang

China

Second Place

Amanda Frances Simms

USA

.

Trumpet

First Place

Saori Kataoka

Japan

Second Place

Cyril Bodnar III

USA

.

Violin

First Place

Morning Doleon

USA

Second Place

Yinbin Qian

China

Third Place

Peter Lau Tuason

Canada

.

Piano

First Place

Alexander Bui

USA

Joanne Chew Ann Chang

USA

Second Place

HyeonJeong Gong

South Korea

Taeri Lee

South Korea

Third Place

Hanren Zhang

China

.

Social Media

Subscribe to our YouTube channel to watch our distinguished winners!

a

Contact Us

Contact us with questions at contact@charlestoncompetition.com or directly on our website here.

Copyright © 2021, charlestoncompetition.com

.